Kajko i Kokosz - Wielki turniej

tekst i rysunki - J. Christa
Liczba odcinków - 35

Odcinki - numerowane"Wielki turniej" to drugi po "Szkole latania" komiks Christy, jaki ukazał się na łamach Świata Młodych. Autor jak zwykle nie zawiódł i tym razem czytelnicy mieli 35 odcinków dobrej zabawy. Tym razem przygody dzielnych wojów rozpoczynają się od knowań niezawodnych zbójcerzy. Dywersant kapral przybywa do Mirmiła z prezentem od Hegemona. Kasztelan otwiera podarunek i to początek nieszczęścia - w środku bowiem zamknięta była senna zmora. Kolejne noce to nieustanne koszmary senne Mirmiła. Kajko i Kokosz po pomoc udają się do ciotki Jagi, zabieg jaki przeprowadza udaje się i zamkniętą w worku zmorę przyjaciele zakopują w lesie. Świadkami tego są zbójcerze, którzy w przekonaniu że to skarb odkopują worek. Od tej chwili, to Hegemon ma duże problemy ze snem ;).
W dalszej części komiksu do Mirmiłowa i grodu zbójcerzy przybywa książęcy prezes "krzepy i turniejów". Z okazji święta barana odbywa się turniej, na który mają się stawić z zawodnikami mieszkańcy obu grodów. Kajko i Kokosz wyruszają po barana, który ma im przynieść zwycięstwo. Ciotka Jaga daje im na drogę zioła, które mają im pomóc w podróży, jednak koniecznym warunkiem jest ich "aktywacja" poprzez dobre uczynki. Okazja nadarza się szybko, bo zbójcerze także wyruszyli na poszukiwania swojego zawodnika. Przyjaciele ofiarowują pieniądze na zakup konia dziadkowi, którego zbójcerze wrzucili do strumienia, gdy staruszek dźwigał chrust. Kolejne dobre uczynki to pieniądze dla dziewczyny, której zbójcerze oskubali gęsi (żywe ;)), oraz pomoc leśniczemu, wrzuconemu w pokrzywy ( kolejny datek, tym razem na zakup munduru). "Aktywowane" zioła szybko się przydają przy spotkaniu ze zbójcerzami.
Po długiej drodze Kajko i Kokosz przybywają do pasterza, gdzie dowiadują się, że wszystkie barany uprowadzili zbóje pod wodzą Hegemona. Przy pomocy "groźnego" psa Ajka wszyscy trzej odzyskują niezjedzoną część stada. Bohaterowie w podziękowaniu otrzymują Beka - mizernego baranka. Według pasterza nie zawiedzie on, gdy spełni się jedno z jego marzeń, jakim jest usłyszenie głosu złotego rogu. Okazja ku temu nadarza się dopiero na turnieju, (tam też rycerze przeprowadzają jak zwykle nieudaną - próbę wyeliminowania zawodnika Mirmiła). W ostatnim pojedynku baranów sprawdzają się słowa pasterza - Bek po usłyszeniu sygnału złotego rogu nokautuje zawodnika zbójcerzy.
Komiks ze Świata Młodych praktycznie nie różni się niczym od wydania albumowego. Przy dokładniejszym porównaniu widać jednak, że niektóre kadry zostały narysowane od nowa. Przykłady tego są poniżej.

Fragment odcinka 11

Wersja ze ŚM
Album strona 12

Wydanie albumowe
Fragment odcinka 11

Wersja ze ŚM
Album strona 12

Wydanie albumowe

Jedynie cała strona 32 z albumu została narysowana od nowa (w gazecie odcinek 31), niżej dwa wybrane kadry.

Fragment odcinka 31

Wersja ze ŚM
Album strona 32

Wydanie albumowe
Fragment odcinka 31

Wersja ze ŚM
Album - strona 32

Wydanie albumowe


Copyright (c) 2003 Dariusz Paluszkiewicz
Wszelkie materiały tekstowe zawarte na stronie są własnością autora. Publikowanie i rozpowszechnianie bez zgody autora prawnie zabronione